Ubieganie się o odszkodowanie po wypadku drogowym - wszystko, co musisz wiedzieć
Wypadki drogowe zdarzają się każdego dnia. Niestety niekiedy ich skutki bywają bardzo dotkliwe. Wówczas poszkodowany ma prawo ubiegać się o stosowne odszkodowanie.
Wypadek drogowy – za co można dostać odszkodowanie?
Na samym wstępie należy wskazać, w jakich okolicznościach możliwe jest uzyskanie rekompensaty. Warto mieć na uwadze, że w wyniku wypadku drogowego mogą powstać dwa rodzaje szkód – materialne i niematerialne. W pierwszym przypadku chodzi o straty czysto finansowe, takie jak np. zniszczony pojazd, utracony dochód, pobity telefon komórkowy, wszelkie koszty leczenia i tym podobne. Za tego rodzaju szkody przysługuje odszkodowanie.
Zajmując się odszkodowaniami w Radomiu, zauważamy, że to pojęcie jest często mylone z zadośćuczynieniem. Ta rekompensata finansowa przysługuje jednak nie za szkody materialne, a niematerialne, czyli osobowe. Mowa tu o takich skutkach jak cierpienie, ból czy dolegliwości o charakterze psychicznym. Warto mieć na uwadze, że odszkodowanie i zadośćuczynienie mogą być dochodzone łącznie.
Dochodzenie odszkodowania po wypadku drogowym
Co do zasady, odszkodowanie jest wypłacane z OC sprawcy. Aby je uzyskać, trzeba zgłosić szkodę u ubezpieczyciela. Niestety to nie zawsze będzie takie proste. Nie jest tajemnicą, że kwoty proponowanych odszkodowań są najczęściej drastycznie zaniżane. W rzeczywistości poszkodowany otrzymuje znacznie niższą rekompensatę, niż powinien. Trzeba jednak pamiętać, że nie trzeba zgadzać się na taką propozycję.
Jeżeli kwota proponowana przez ubezpieczyciela jest za niska, należy złożyć odwołanie. Rzadkością są jednak sytuacje, w których roszczenia poszkodowanego zostają uwzględnione. Wówczas warto wkroczyć na drogę sądową, aby uzyskać sprawiedliwe odszkodowanie, adekwatne do rodzaju i zakresu poniesionych szkód.